Pokročilý vývoj a testování aplikací

Školení pokročilého vývoje a testování aplikací
 • Testovatelný a znovupoužitelný objektový kód
 • Refaktoring
 • Jednotkové a integrační testy, PHPUnit
 • Dependency Injection

Komu je školení určeno?

Školení je určeno pro pokročilé vývojáře, kteří se už bez problémů orientují ve svém programovacím jazyce, znají jeho syntaxi a běžně píší své aplikace. Nebudeme se učit programovat, budeme se učit přemýšlet.

Stále hledáte ideální přístup k návrhu svých aplikací? Spolupracujete v týmu a narážíte neustále na problémy a konflikty? Nejste spokojeni s tím, jak vypadá váš kód? Chtěli byste testovat, ale nevíte jak? Děláte často chyby, které se dostanou až na ostrý server? Narážíte při vývoji na zdánlivě neřešitelné problémy a chtěli byste se jim pro příště vyhnout?

Během školení se s vámi podělíme o postupy, které se nám osvědčily v praxi a díky kterým se nám daří těmto problémům vyhýbat. Všechno si vyzkoušíte na názorných příkladech, díky kterým se vám poznatky hravě dostanou pod kůži.

Předpoklady pro účast

Měli byste mít zkušenosti s objektově orientovaným programováním v PHP. Na školení se nebudeme zabývat syntaxí objektů, ale jejich významem a architekturou aplikace.

Na školení budeme používat operační sytém Ubuntu a veškerý potřebný software (Netbeans, PHPUnit, PHP 5.3) bude předinstalovaný, abychom na školení neztráceli drahocenný čas. Příklady pro vás budou připraveny v Git repozitáři včetně hotových řešení, která si následně můžete odnést. Znalost Gitu ani žádné specifické znalosti používání Linuxu nebudou během školení potřeba.

Co se naučíte?

Ujasníme si, co je a co není objektové programování. To, že se v kódu objevuje klíčové slovo “class”, ještě neznamená, že je kód objektový! Předvedeme vám, jaké předpoklady musí kód splňovat, aby se snadno udržoval, testoval a dal se pohodlně používat na více místech, dokonce napříč různými projekty. Tyto vědomosti oceníte především při vývoji v týmu.

Refaktoring je uhlazování zdrojového kódu bez změny jeho funkčnosti. Povíme si, jak se po malých, ale jistých krůčcích dá vylepšit a otestovat zastaralý kód, aby odpovídal současným požadavkům na kvalitu a zároveň jsme nezavedli žádné nové chyby.

O kódu, který není otestovaný, nemůžete s jistotou říct, že funguje. Vysvětlíme si rozdíl mezi jednotkovými a integračními testy a oba typy vás naučíme psát. Konečně budete moci vašemu kódu věřit! Všechno si ukážeme na mnoha praktických příkladech, které budeme vytvářet v PHPUnitu. Ukážeme si i některé pokročilejší techniky jako tzv. mockování objektů.

Probereme také návrhový vzor Dependency Injection, díky kterému se jednotlivé části vašich aplikací stanou univerzálnejší a budou se vám mnohem lépe testovat. Vyzkoušíte si s námi Dependency Injection kontejner, který je nově součástí Nette frameworku.

Co dostanete?

 • Celodenní školení s přestávkou na oběd.
 • Počítače v učebně, wifi pro vlastní notebooky.
 • Na jednom kurzu 5–12 účastníků.
 • Společný oběd v ceně školení.
 • Káva, čaj, voda během celého dne.
 • Tištěná verze prezentace.
 • Certifikát o absolvování školení.
 • Následná bezplatná e-mailová konzultace s lektorem.
 • Odkazy na další zdroje pro samostudium.
 • Repete za polovic

Vaši lektoři

Václav Purchart

Vašek pracuje jako lead developer ve společnosti Slevomat. Při vývoji webových aplikací zaměřuje především na architekturu a čistotu návrhu. Best practices a návrhové vzory jsou jeho denním chlebem. Studuje softwarové inženýrství na FEL ČVUT.

Ondřej Mirtes

Ondra pracuje jako senior vývojář ve společnosti Medio Interactive. Zároveň studuje softwarové inženýrství v magisterském programu na ČVUT FEL. Aktivně působí v komunitě okolo Nette Frameworku a podílí se na jeho vývoji.

Kurz je aktuálně nedostupný.

Nehodí se vám žádné z nabízených míst či termínů? Chcete obsah školení přizpůsobit na míru svým požadavkům? Zeptejte se nás nezávazně na možnost individuálního školení .